Keď sa z dievky stáva žena
Čepčenie bolo v minulosti dôležitým rituálom tradičnej svadby na Slovensku. Patrilo medzi prechodové rituály, kedy sa zo slobodnej dievky, takzvanej mladuchy, stala vydatá žena. Tradičná svadba trvala aj niekoľko dní a čepčenie prebiehalo ráno v posvadobný deň.
Časom sa trvanie svadieb skrátilo a tak sa čepčenie presunulo na polnoc svadobného dňa. Nevestu čepčili vydaté ženy, ktoré jej partu ako symbol slobody a dievoctva sňali a nasadili čepiec ako symbol vydatej ženy. Dôležitosť podčiarkoval sviatočný odev, ktorý mala nevesta počas čepčenia oblečený.
Čepčenie je sprevádzané mnohými symbolickými úkonmi, ktoré mali zaistiť plodnosť, ľahký pôrod a prosperitu v nadchádzajúcom spoločnom živote. Počas čepčenia spievali ženy ľúbostné svadobné piesne, ktoré boli o manželstve, no neraz mali aj erotický podtón. V súčasnosti patrí čepčenie medzi populárne svadobné obyčaje a jeho súčasná funkcia má skôr charakter kultúrneho programu pre hostí.
V sérií príspevkov #čojetočepčenie Vám približujeme rôzne pojmy a témy spojené s čepčením. Tie vám pomôžu lepšie pochopiť symboly a význam tejto tradície, ktorá sa dekádami formovala až do dnešnej podoby, kedy plní funkciu kultúrno-zábavného programu na svadbách, ktorý pre vás aj my pripravujeme.