Svadobná sezóna 2024 je už za nami a s blížiacim sa koncom roka aj my rekapitulujeme a hodnotíme naše tohtoročné pôsobenie. Dovolíme si povedať, že nemôžeme byť spokojnejší. Tento rok bol pre nás rekordným vo všetkých ohľadoch. Vďaka vám išlo pod čepiec doposiaľ najviac neviest a klobúk sme nasadili najväčšiemu počtu ženíchov v rámci jednej sezóny....
Slovenský folklór vyniká svojou krásou a rozmanitosťou nie len v tanci a tradičných odevoch, ale aj v piesňach. Niektoré regióny sa pýšia piesňami s viachlasným prevedeným, iné zas očaria komplexnosťou melódie.
Už pred mesiacom sme odštartovali tohtoročnú svadobnú sezónu čepčením v krásnych priestoroch bratislavskej Kulturamy, kde sme spojili sily s našimi kamarátkami z detských súborov a spravili našej neveste kamarátke z čepčenia neopakovateľný zážitok s piesňami v trojhlasnom prevedení z Horehronia.
Vo sviatočný deň na prvého mája sme boli súčasťou krásnej akcie občianskeho združenia Susedia na dvore. Knižná búdka venovaná niekdajšej susede z dvora, spisovateľke Kriste Bendovej, slúžila susedom verne dlhé roky. Bola však už poznačená zubom času a tak sa živá komunita susedov rozhodla osadiť novú, krásne maľovanú. My sme im pri tejto milej...
Z výskumných dát vieme, že samotný obrad zakladania čepca, teda čepčenie, malo dve alternatívy priebehu. Niekde nadväzovalo priamo na akt skladania venca, inde nadránom, po prebudení a to najmä preto, že čepčenie je symbolom prechodu zo slobodných dievok k vydatým ženám (deflorácia).
Azda najkurióznejším svadobným zvykom v minulosti bolo ukladanie mladého páru na lôžko v dome ženícha. Bola to prvá spoločná noc mladomanželov po sobáši, kedy sa predpokladalo, že prebehne medzi mladými prvý krát pohlavný akt s defloráciou nevesty.
Vrcholným obradom slovenskej svadby bolo snímanie vienka nevesty, ktorý bol symbolom jej slobody a panenstva. Obrad sa konal nadránom, po ukončení svadobnej hostiny.
Uzavretie manželstva pečatí svadobná hostina. Obdobie konania svadieb bolo zvyčajne na jeseň pred adventom, v čase fašiangov alebo po Veľkej noci, najmä kvôli prebiehajúcim poľnohospodárskym prácam, ktoré nesmeli byť narušené a z dôvodu dostatku úrody na usporiadanie hostiny.
Sobáš vždy bol a je aktom právoplatného uzavretia manželstva. Tak, ako aj pri iných svadobných úkonoch, aj sobáš sprevádzali magické úkony a povery týkajúce sa budúcnosti mladých.