#čojetočepčenie

Z výskumných dát vieme, že samotný obrad zakladania čepca, teda čepčenie, malo dve alternatívy priebehu. Niekde nadväzovalo priamo na akt skladania venca, inde nadránom, po prebudení a to najmä preto, že čepčenie je symbolom prechodu zo slobodných dievok k vydatým ženám (deflorácia).

Azda najkurióznejším svadobným zvykom v minulosti bolo ukladanie mladého páru na lôžko v dome ženícha. Bola to prvá spoločná noc mladomanželov po sobáši, kedy sa predpokladalo, že prebehne medzi mladými prvý krát pohlavný akt s defloráciou nevesty.

Vrcholným obradom slovenskej svadby bolo snímanie vienka nevesty, ktorý bol symbolom jej slobody a panenstva. Obrad sa konal nadránom, po ukončení svadobnej hostiny.

Moment odchodu nevesty z domu sprevádzalo mnoho symbolických úkonov, ktoré sa regionálne líšili.

Uzavretie manželstva pečatí svadobná hostina. Obdobie konania svadieb bolo zvyčajne na jeseň pred adventom, v čase fašiangov alebo po Veľkej noci, najmä kvôli prebiehajúcim poľnohospodárskym prácam, ktoré nesmeli byť narušené a z dôvodu dostatku úrody na usporiadanie hostiny.

Sobáš vždy bol a je aktom právoplatného uzavretia manželstva. Tak, ako aj pri iných svadobných úkonoch, aj sobáš sprevádzali magické úkony a povery týkajúce sa budúcnosti mladých.

Mnoho neviest si svoju svadbu bez družičiek ani nevie predstaviť. Krásne fotky v šatách rovnakej farby s proseccom v ruke... Ale viete, aká bola ich pôvodná funkcia?

Jednou z obľúbených predsvadobných aktivít pre budúcu nevestu a ženícha je jednoznačne rozlúčka so slobodou. Kým v súčasnosti má charakter zábavného večera stráveného v prítomnosti kamarátov a najbližších, v minulosti predstavoval akýsi symbolický koniec slobodných životov mladuchy a mládenca.

Kontaktujte nás

+421 910 316 142

zdievkyzena@gmail.com